Ondokuz Mayıs Üniversitesi 23. EN-ERP® Etkinliği

“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan En-ERP® etkinliklerinin yirmi üçüncüsü “En-ERP® 23” olarak 5 Mart 2018, Pazartesi günü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Mükemmellik Topluluğu organizatörlüğünde Mühendislik Fakültesi konferans salonunda çok yoğun katılım ile gerçekleşti.

Etkinlik organizatörü Seda Alkan ve ekibin yoğun ve özverili çalışmaları sayesinde çok yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte; Simkan Otomotiv IT Yöneticisi Ahmet Eser ve Login Yazılım’dan İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk konuşmacı olarak yer aldı.

Canlı yayın ile etkinliğe bağlanan Simkan Otomotiv IT Yöneticisi Ahmet Eser, bilgi teknolojilerinin işletmeler için önemine ilişkin tecrübelerini aktarırken, aynı zamanda ERP’ye kendisine has özgün bir bakış açısı ile yaklaştı. İş süreçlerini ERP yazılımı ile nasıl yönettiklerini de paylaşan Eser, stok analizi ile ilgili örnek vakalarda da öğrenciler ile paylaştı.

Ahmet Eser’in ardından Login Yazılım İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramitine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Akabinde Login ERP® yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.

Gerçekleşen Login ERP® canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

ERP ve BI üzerinden gerçekleşen demolar sonrası akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilen iki sınav da hazırlayan ve gerçekleştiren Ahmet Savaş Göktürk, öğrenciler üzerinde güzel bir algı yaratarak kaliteli dinleme sağlamakla birlikte iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden alarak, iki sınavdan da 75 puan ve üstü alan öğrencilere ulaştırmak üzere Başarı Sertifikalarının hazırlanması sürecini başlattı.

Etkinlik sonunda kulüp tarafından 23. En-ERP® etkinliği anısına adına bağışlanan 3 fidanın belgesinin Ahmet Savaş Göktürk’e verilmesi ve toplu hatıra fotoğrafının da çekilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.