Dumlupınar Üniversitesi 26. EN-ERP® Etkinliği

“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan En-ERP® etkinliklerinin yirmi altıncısı “En-ERP® 26” olarak 13.03.2018, Salı günü Dumlupınar Üniversitesi Öğrenci Toplulukları AKG-PROJE ve EVT organizatörlüğünde GSF Kırmızı Salon’da çok yoğun katılım ile gerçekleşti.

Dumlupınar Üniversitesi AKG-PROJE Öğrenci Topluluğu Başkanı İrem Tuhan ve EVT Öğrenci Topluluğu Başkanı Ecem Bayrak ile birlikte ekiplerinin yoğun ve özverili çalışmaları sayesinde çok yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte; Eurodecor ERP Yöneticisi Mehmet Bayrakdar ve Login Yazılım’dan İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk konuşmacı olarak yer aldı.

Mehmet Bayrakdar; sunumuna Eurodecor’un kuruluş hikayesinden başlayarak Eurodecor’un bugüne gelene kadar olan geçirdiği süreçleri paylaştı. Sunumunda ERP nedir, nerede kullanılır, amacı ve önemi  nedir gibi sorulara cevap bulundu. Akabinde tasarımdan üretime birkaç ürünün ERP üzerinde nasıl yönetildiğini paylaşmasına paralel olarak ERP’nin iş sahasında işleyişini anlatarak örnek bir proje üzerinde öğrencilerle fikir alışverişi yaptı. ERP’nin Eurodecor firmasında sağlamış olduğu yararlardan bahsetti ve sonrasın da firmada başına gelmiş olan tecrübelerden bahsederek gelecek ile ilgili dikkate almamız gereken konular hakkında bilgiler vererek tavsiyelerde bulundu.

Mehmet Bayrakdar’ın sunumundan sonra Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Akabinde Login ERP® yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.
Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramidine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Gerçekleşen Login ERP® canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

ERP ve BI üzerinden gerçekleşen demolar sonrası akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilen iki sınav da hazırlayan ve gerçekleştiren Ahmet Savaş Göktürk, öğrenciler üzerinde güzel bir algı yaratarak kaliteli dinleme sağlamakla birlikte iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden alarak, iki sınavdan da 75 puan ve üstü alan öğrencilere ulaştırmak üzere Başarı Sertifikalarının hazırlanması sürecini başlattı.

Etkinlik sonunda plaketlerin sunulması ve toplu hatıra fotoğrafının da çekilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.