Koronavirüs’ün Etkileri -1

Herkese merhaba 🙂

Bu yazıdan başlayarak kocaman bir seriye başlayacağımız haberini vereyim bu seride bir çok kaynaktan yararlanacağım, bunları yazıların sonunda bulabilirsiniz 🙂

Günümüzü çok meşgul eden coronavirüs birçok etkiyi kendisiyle beraber getiriyor ve akıllarda hep soru işaretleri oluşturuyor.

Peki nedir bunlar ?

Coronavirüs sonrası olabilecekler nelerdir ?

Burada birçok konu başlığı var gelin bunları sıralayalım.

1-Vatandaşlık maaşı

Türkiye‘de evrensel/temel maaş ile adlandırılıyor diyebiliriz. Genel tabiri ile insanların temel giderlerini karşılamaya yetecek kadar paranın, devletler tarafından sorgusuz sualsiz ve karşılıksız verilen maaşa deniliyor.

ABD‘de bunun gibi birçok konu gündeme gelmiş bulunmakta. ABD başkanı Trump maaşların verileceği konusunda konuşmalar gerçekleştirmişti ama kesin bir durum söz konusu değil.

2-Teknoloji

Yapay zeka ,otomasyon ,endüstri 4.0 ve 5G gibi ileri teknoloji konuları çok daha fazla konuşulması pek muhtemel. Zaten günümüzde de bu gibi konular birçok ülkenin gündeminde yer almakta.

3Daha bilinçli üretim/tüketim modeli

İnsanların beslenmesine ve çalışma koşullarına daha dikkat edeceği şüphesiz çünkü sağlığın ve en önemlisi bağışıklık sisteminin önemini anlamış bulunmaktayız. Aynı zamanda özellikle bu zorlu dönemde insanlar evden çalışma şekline alışkanlık gösterdiği için bu gibi çalışma modellerinin daha yaygın olabileceğini coronavirüs gözler önüne sürüyor diyebiliriz.

4-Daha mesafeli hayat

İnsanlar tecrit edildiği yerlere tekrar dönmek istemeyebilir. Bu gibi isteklerde nasıl önlemler alınacak hepimiz bekleyeceğiz.

Aynı zamanda insanlar eskisi gibi birbirine samimice sarılabilecek mi ? Eskisi gibi tokalaşabilecek mi ?

Hepimiz bekleyip bu etkilerin hangilerinin gerçekleşeceğini ve gerçekleşirse nasıl bir sonuçlar doğuracağına hepimiz şahit olacağız.

Peki kötü etkiler ne olacak ?

Bunun cevabını bir sonraki blog yazımda öğrenmek için takipte kalın 🙂

Bu yazımda M. Serdar Kuzuloğlu‘nun Youtube kanalındaki videodan faydalandım videoyu altta bıraktığım linkten ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/abMRvSOM_nI  

Kendinize iyi bakın bir diğer yazımda görüşmek dileği ile sağlıcakla kalın 🙂

 

Umut Soylu

Endüstri Mühendisliği(2019-2024)

Marmara Üniversitesi