Altını Çizdiklerim – Wabi Sabi

Bu kitap SİZİ her saniye hayatınızın güzelliğinde RAHATLAMAYA, gereksiz her şeyden SIYRILMAYA ve içinizde yatanı KEŞFETMEYE DAVET EDİYOR.

Yukarıda okuduğunuz satır, kitabın arka kapağında yazıyordu. Kitabı almamda etkili olan vurucu cümle buydu diyebilirim açıkçası.

Wabi Sabi şudur diye kesin bir tanımı yok. Tanımı herkese göre değişir. Kitapta bolca wabi sabiyle ilgili yapılan tanımlar, yorumlar, farklı bakış açıları mevcut. Genel olarak diyebiliriz ki; wabi sabi, kendimizi her halimizle kabul etmeyi öğretir. Az çoktur, anlayışını savunur. Haklıdır da… Gereksiz olan her türlü somut maddeleri (bu bir eşya olabilir) hayatımızda tutmanın bir anlamı yok. Aynı şey insan ve duygular için de geçerlidir. Neyse bu kısma çok girmeyelim :))

Hayatın kusurlarındaki mükemmelliği keşfetmemizi öğütler, wabi sabi. Sadelikteki güzelliğe odaklanır.

Kitapla ilgili ön açıklamayı yaptıktan sonra altını çizdiğim bazı kısımları sizlerle de paylaşmak isterim 🙂

Hadi başlayalım.

-Öncelikle, bir şeyi yapmanın zamanla övülen ya da size aşina gelen yöntemlerine bağlıysanız güzelliği fark etmeyi öğrenemezsiniz. Her şeye fiyat, yaş, sosyal bağlam, itibar vs. bağlantılarını tamamen unutarak saf gözlerle bakmanız gerekir. Başkalarının yarattığı ön yargıları silip atın ve baktığınız şeye; ağaçlara, gün batımlarına, bulutlara ve dağlara bakarken verdiğiniz tepkilerle bakın. İkinci olarak, nesneleri, özellikle de birbirine kaçınılmaz bir şekilde bağlı nesneleri birbirinden bağımsız bir şekilde görürseniz güzelliği görmeyi öğrenemezsiniz. Şeylerin güzelliği, içinde bulundukları çevreye bağlı olarak büyür ya da solar.

-Japon güzelliği, mantıklı bir kelimeyle tanımlanamaz. Hem gözle hem de yürekle görülmesi, bir parçası olunması ve tecrübe edilmesi gerekir.

-Wabi sabi merceğinden bakmak, anlamlı bir basitliği benimsememiz ve sahip olduklarımıza değer vermemiz için bize esin kaynağı olabilir.

-Neyin ne olacağını düşünmekten vazgeçmek, neyin ne olabileceğini düşünmekten vazgeçmek anlamına gelmez.

-Wabi sabi, herhangi bir nesnenin ya da ortamın güzelliğinin çok ötesine geçer, köklü bir güzelliğe kişinin tepkisini ifade eder. Wabi sabi soyut bir histir. Birinin wabi sabi hissi, diğerininkiyle aynı değil çünkü hepimiz dünyayı farklı şekilde yaşarız. Özgün güzelliğin özüyle temas ettiğimizde wabi sabi hissederiz… Bu, gösterişsiz ve kusurlu güzelliklere dair bir histir.

-Wabi sabi, bize yaşamın her aşamasını sahiplenmemiz gerektiğini hatırlatır, böylece güzelce yaşlanabiliriz.

-Mevsimler günü yakalamak, farkına varmak  ve çevremizde olup bitenlerin değerini bilmek için adeta bir tür wabi sabi metronomu.

-Bakmayı öğrenip, yüreğinle yaşadığında dünya bambaşka görünür.

-Hayatın kendisi dahil her şey geçicidir, eksiktir ve kusurludur. Bu yüzden mükemmellik imkansızdır ve kusur, kendimiz dahil her şeyin doğal halidir.

-Basitlikte bulunabilecek muhteşem bir güzellik, değer ve konfor vardır.

-Kalbinizin size rehberlik ettiği kusurlu yol, aslında sizin için en doğru yol.

Buket Yaşar

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi (2016-2020)

Karadeniz Teknik Üniversitesi