Hayatımızın Renkleri

Renkler enerjidir ve her bir rengin anlamı vardır. Renklerin hepsi farklı dalga boylarına sahip olduklarından dolayı, farklı enerji taşırlar. Renklerin enerjisi, bedenle denge kurarak zihinsel, fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda kişide rahatlama sağlayabiliyor. Buna zamanında “renk terapisi” demişler. Bu terapinin geçmişi çok eskilere dayanıyor.

Tibet’te, Uzakdoğu’da yüzlerce yıl önce uygulanmaya başlanan bu terapi, zamanla bilimsel hal almış ve renk dalga boylarının insan bedeni üzerinde ciddi etkilere sahip olduğu görülmüş. İnsanların günlük hayatlarında giydiği, kullandığı renklerin ruh hallerini yansıttığı tespit edilmiş.

Renkler doğru ve yerinde kullanıldıklarında hayatımızı olumlu yönde etkiler. Uzmanlar, bir renge uzun süre bağlı kalınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Örneğin sürekli mavi kullandığında bir kişi, kendini tembelleşmiş hisseder, durgun hissetmeye başlar. Sürekli kırmızı kullanıldığında da agresif bir ruh haline geçilmesi olasıdır.

Renkleri, diğer renklerle beraber kullanmak daha sağlıklıdır. Örneğin, maviyi çok seviyorsanız bunu turuncuyla dengeleyebilirsiniz. Mavi tonlarındaki kıyafetinizle birlikte turuncu aksesuar kullanabilirsiniz.

Renkler gözle görüldüğünde beyinde birtakım kimyasalların salınmasına neden olduklarından dolayı, renklerin iyileştirici özelliğinden de faydalanılır. Örneğin; pembe  rahatlatıcı bir renk olduğu için ağrıları hafiflettiği söylenir. Uzmanlar, renklerin enerjisinden yararlanmak için o renkte bir kıyafet giymenin zorunlu olmadığını belirtiyor. Bir taş, obje gördüğünüzde veya sadece rengi düşündüğünüzde bile o rengin  enerjisini alabilmek mümkün.

Yapılan çalışmalar sonucunda yüksek tansiyon ya da yüksek ateşte mavi kullanıldığı takdirde, tansiyon ve ateşte düşme gerçekleştiği gözlenmiş.

Renklerin hayatımızdaki etkilerine biraz daha yakından bakalım:

YEŞİL: Güvenin rengidir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, yeşil alanlarda insanların daha az mide rahatsızlığına maruz kaldıkları saptanmıştır. İnsanlara ruh dinginliği vermesinden dolayı, ilk izlenimin olumlu gelişmesine katkı sağlamaktadır.

KIRMIZI: Motivasyonu, enerjiyi artırma etkisi vardır. Çok dikkat çekici ve uzun süre bakıldığında ruhsal gerginlik meydana getirmesinden dolayı, iş görüşmelerinde kırmızının tercih edilmesi çok doğru olmayacaktır.

KAHVERENGİ: Ağırbaşlılığın ve önderliğin rengidir.

LACİVERT: Otoriteyi ve verimliliği temsil ettiğinden dolayı, iş insanları ve firmalar bu rengi kullanır. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imaj bırakmasından dolayı özellikle iş görüşmelerinde lacivert rengin tercih edilmesi önerilir.

MOR: Asilliği, kendine güveni pekiştiren bir renktir. Tarih; aristokratların, burjuvazinin, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydetmiştir.

SARI: Geçiciliğin ve dikkati çekiciliğin simgesidir. Dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye taksilerin rengi sarı olarak belirlenmiştir. Kalıcılığı simgelemediğinden dolayı, iş görüşmelerinde sarının tercih edilmesi önerilmez.

Hayatınızın renkli olması dileğiyle 🙂

Bilgiyle ve keyifle kalınız…

 

Buket Yaşar

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi (2016-2020)

Karadeniz Teknik Üniversitesi