Anadolu Universitesi 30. EN-ERP® Etkinliği

“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan En-ERP® etkinliklerinin otuzuncusu “En-ERP® 30” olarak 2 Nisan 2018, Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Endüstri ve Verimlilik Kulübü organizatörlüğünde gerçekleşti.

Anadolu Üniversitesi Endüstri ve Verimlilik Kulübü Başkanı Ömer Kabalay, Kulüp Eş Başkanı Betül Ulupınar, Yönetim Kurulu Üyesi Esra Kadah ve diğer yönetim kurulu üyelerinin özverili çalışmaları sayesinde yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte; Eurodecor ERP Yöneticisi Mehmet Bayrakdar ERP kavramının detaylarına inmekle birlikte ERP yazılımlarının işletmelere sağladığı faydalar hakkında çok değerli bilgiler verdi. ERP’nin modüllerine genel bakış da sağlayan Mehmet Bayrakdar, ERP’yi uygulayan şirketlerde rakamsal iyileştirmelerin genel ortalamalarına ilişkin istatistikler de paylaştı.

Mehmet Bayrakdar; sunumuna ERP nedir, nerede kullanılır, amacı ve önemi  nedir gibi konuların detayları ile başladı.. Akabinde tasarımdan üretime birkaç ürünün ERP üzerinde nasıl yönetildiğini paylaşmasına paralel olarak ERP’nin iş sahasında işleyişini anlatarak örnek bir proje üzerinde öğrencilerle fikir alışverişi yaptı. ERP’nin Eurodecor firmasında sağlamış olduğu yararlardan bahsetti ve sonrasın da firmada başına gelmiş olan tecrübelerden bahsederek gelecek ile ilgili dikkate almamız gereken konular hakkında bilgiler vererek tavsiyelerde bulundu.

Mehmet Bayrakdar’ın sunumundan sonra Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Akabinde Login ERP® yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.
Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramidine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Gerçekleşen Login ERP® canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

ERP ve BI üzerinden gerçekleşen demolar sonrası akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilen iki sınav da hazırlayan ve gerçekleştiren Ahmet Savaş Göktürk, öğrenciler üzerinde güzel bir algı yaratarak kaliteli dinleme sağlamakla birlikte iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden alarak, iki sınavdan da 75 puan ve üstü alan öğrencilere ulaştırmak üzere Başarı Sertifikalarının hazırlanması sürecini başlattı.

Konuşmacılara plaketler ile birlikte Meşhur Eskişehir Met Helvası ve Eskişehir’i simgeleyen özel buzdolabı magnet hediyelerinin sunulmasına paralel olarak toplu hatıra fotoğrafının da çekilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.