Süleyman Demirel Üniversitesi 29. EN-ERP® Etkinliği

“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan En-ERP® etkinliklerinin yirmi dokuzuncusu “En-ERP® 29” olarak 29 Mart 2018, Perşembe günü Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri ve Kalite Topluluğu organizatörlüğünde gerçekleşti.

Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri ve Kalite Topluluğu Başkanı Halil Nadir Dal, Başkan Yardımcısı Mehmet Kobul, Topluluk Üyesi Ceren Demirbaş ve Yonetim Kurulu Üyelerinin yoğun çalışmaları sayesinde yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte ERS A.Ş. Satış Yöneticisi İhsan Güzey ve Login Yazılım İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk konuşmacı olarak yer aldı.

İhsan Güzey öğrencilere iş hayatındaki tecrübelerini paylaşırken aynı zamanda uygulamalı olarak, bir otelin kendisini RezervasyonAl sistemine kaydederek, dakikalar içinde bir online rezervasyon sayfasına sahip olabilmesi, online satış kanallarının doğru yönetiminde Kanal Yönetiminin önemi, dijital pazarlama ve SEO gibi konulara da değindi. Soru-cevap bölümünün de oldukça hareketli geçtiği etkinlikte Rezervasyonal’ın temsilcisi olmak isteyen öğrenciler İhsan Güzey ile tanışma fırsatı da yakaladı.

İhsan Güzey’in sunumundan sonra Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Akabinde Login ERP® yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.

Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramitine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Gerçekleşen Login ERP® canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

ERP ve BI üzerinden gerçekleşen demolar sonrası akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilen iki sınav da hazırlayan ve gerçekleştiren Ahmet Savaş Göktürk, öğrenciler üzerinde güzel bir algı yaratarak kaliteli dinleme sağlamakla birlikte iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden alarak, iki sınavdan da 70 puan ve üstü alan öğrencilere ulaştırmak üzere Başarı Sertifikalarının hazırlanması sürecini başlattı.

Toplu hatıra fotoğrafının çekilmesi ve konuşmacılara plaketlerinin de verilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.