Arel Üniversitesi 24. EN-ERP® Etkinliği

“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan En-ERP® etkinliklerinin yirmi dördüncüsü “En-ERP® 24” olarak 6 Mart 2018, Salı günü İstanbul Arel Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulubü organizatörlüğünde Arel Üniversitesi Konferans Salonunda çok yoğun katılım ile gerçekleşti.

İstanbul Arel Üniversitesi EMK  Öğrenci Topluluğu Başkanı İmge Kutoğlu ve ekibin yoğun ve özverili çalışmaları, Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Volkan ÇAKIR, Bölüm Başkan Yardımcısı Yard. Doç Dr. Yavuz Selim ÖZDEMİR, Doç. Dr. Özlem Akçay KASAPOĞLU, Doç. Dr. Nurdan ÇOLAKOĞLU’nun destekleri sayesinde çok yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte; Metropolsoft’dan SOLIDWORKS Eğitim ve Teknik Destek Sorumlusu Müfit ÇUN, ve Login Yazılım’dan İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk konuşmacı olarak yer aldı.

Müfit Çun; sunumuna SOLIDWORKS’un kuruluş hikayesinden başlayarak SOLIDWORKS’ün  bugüne gelene kadar olan geçirdiği süreçleri paylaştı. Akabinde tasarımdan üretime iş sahasında işleyişini anlatarak öğrencilerle fikir alışverişinde de bulundu.

Mufit Çun’un sunumundan sonra Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Akabinde Login ERP® yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.

Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramitine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Gerçekleşen Login ERP® canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

ERP ve BI üzerinden gerçekleşen demolar sonrası akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilen iki sınav da hazırlayan ve gerçekleştiren Ahmet Savaş Göktürk, öğrenciler üzerinde güzel bir algı yaratarak kaliteli dinleme sağlamakla birlikte iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden alarak, iki sınavdan da 75 puan ve üstü alan öğrencilere ulaştırmak üzere Başarı Sertifikalarının hazırlanması sürecini başlattı.

Konuşmacılara plaketlerin verilmesi ve toplu hatıra fotoğrafının da çekilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.