İstanbul Gedik Üniversitesi 34. EN-ERP® Etkinliği

“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan En-ERP® etkinliklerinin otuz dördüncüsü “En-ERP® 34” olarak 26 Nisan 2018, Perşembe günü İstanbul Gedik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü organizatörlüğünde İstanbul Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde okulun Rektörü, Endüstri Mühendisliği bölüm akademisyenleri ve öğrencilerin de katılımı ile gerçekleşti.

İstanbul Gedik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü Başkanı Mücahit Aydoslu ve ekibin yoğun ve özverili çalışmaları sayesinde gerçekleşen etkinlikte Metropolsoft PCB Uygulama Mühendisi Pınar Çatak, Mekatronik Mühendisi Kemal Yılmaz ve Login Yazılım’dan İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk konuşmacı olarak yer aldı.

Pınar Çıtak ve Kemal YILMAZ sunumlarında SOLIDWORKS, Edgecam, SolidPlant, Swood, DELL İş İstasyonları gibi teknolojilere yer verdi. Tüm sayısal modelleme, 3D tasarım süreçleri ve CNC makinalarında ihtiyaç duyulan CAD/CAM ve CAE yazılımlarını öğrencilerin incelemesine sundu.

Pınar Çatak ve Kemal Yılmaz’ın sunumlarından sonra Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Akabinde Login ERP® yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.

Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramitine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Gerçekleşen Login ERP® canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

Daha sonra İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Zafer Utlu ise kapanış konuşmasında “Üniversitede bizim hocalarımızın yerini şimdi biz aldık. 2030 yılında sizler bizim yerimizi alacaksınız. Günümüzde Endüstri 4.0 rüzgarı hızlı esmektedir. Endüstri 1, Endüstri 2 ve 3’ü kaçırdık ama Endüstri 4.0’ı yakalamak zorundayız. Teknolojiyi takip etmek zorundasınız. Üniversite yıllarınız sadece dersler ve sınavlarla geçmemeli, bu tür etkinliklere katılmanız çok önemli. İş hayatında bu fırsatları yakalayamayabilirsiniz.” şeklinde konuştu. Ayrıca “Bir kulübün ne yapması gerekiyorsa Endüstri Mühendisliği Kulübü yapıyor. O yüzden öğrenci faaliyetleri arasında en başarılı ve gözde kulüplerimiz asarında yerini almıştır. Kendilerine yaptıkları etkinliklerden dolayı teşekkür ederiz.” diye de ekledi.

Etkinlik sonunda toplu hatıra fotoğrafının ve plaketlerin konuşmacılara taktim edilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.