AR ve VR ile Dijital İkizin ERP Projelerindeki Konumu

Çevremizde pek çok şey oluyor, etkileyici yenilikler gerçekleşiyor ve bugün bizdeki en etkileyici teknolojilerden biri de AR ve VR  yani Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik.

Günümüzde her alanda olduğu gibi ERP sistemlerinin de yenilenmesine ihtiyaç vardır ve hem AR hem de VR, işetmeleri ERP yazılımları kullanmasına yönelik daha iyi ve eğlenceli bir şekilde yeniden şekillendirmesi de sağlayabilir aslında.

ERP, bir işletmenin temel iş süreçlerine tam görünürlük sağlamanın yanı sıra doğru ve verimli iş akışları yani operasyonlar oluşturmasına izin veren bir iş yönetimi yazılımıdır. Bir ERP sisteminin iyi bir şekilde uygulanması yani uyarlanması, işletmenin proje başarısızlığı riskini en aza indirmenin yanı sıra maksimum fayda sağlamasına da izin verir.

Geleneksel sistemler temelde toplumdaki değişime dayanacak şekilde tasarlanmamıştır ve geliştirilmemiştir. Güncel ve yenilikçi bilgilere olan talep artmaya devam ediyor, bu nedenle AR/VR ihtiyacı ortaya çıkıyor ve tüm senaryoyu daha iyi bir şekilde değiştiriyor.

ERP’nin kuruluş için faydalı olduğu konulardan bazıları:

  • Verimliliği artırmaya yardımcı olur
  • İşbirliğini doğaçlamada yardımcı olur
  • Veriler, her departman için tek bir yerde kolayca kullanılabilir
  • Bir kuruluştaki işletme maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olur
  • Her bilgiyi kolay ve kullanışlı sunarak karar vermede yardımcı olur.

AR, ERP’yi Nasıl Dönüştürür?

Eğitimin, Uyarlama Süreçlerinin İyileştirilmesi

ERP yatırımından en iyi şekilde yararlanmak için işletmelerin uygun eğitime ve uygulama danışmanlığına yatırım yapması gerekir. Çalışanları gerçek zamanlı olarak uzaktaki bir eğitmene bağlarken AR’nin gerçekleştiği yer burasıdır. Bu şekilde, bir işletme aslında bir işletmenin çalışanlarını yeni bir ERP sistemi üzerinde eğitmek için ihtiyaç duyduğu zamanı azaltabilir ve kurtarabilir. AR sayesinde eğiticinin bir yerden başka bir yere seyahat etme ihtiyacı da ortadan kalkacak ya da ciddi oranda azalacaktır.

Sipariş Toplamayı İyileştirir

Sipariş toplama sadece bir kelime veya görev değil, müşterilerin ürünü doğru miktarda ve doğru şekilde teslim almasını sağlamak için çok önemli bir şeydir. Lojistik firmalarında süreç zaman alıcı ve oldukça uzundur. Yüzlerce barkodlu etiketi manuel olarak okutmak kolay bir iş değildir. AR sayesinde, sistemin mobil bilgisayar vizyonuyla değiştirilmesine yardımcı olur. İşletmedeki personel, teslimat için doğru öğenin belirlenmesine yardımcı olan yazılım donanımlı akıllı tarama cihazlarını kolayca kullanabilir.

Pazarlama

Bir işletme, müşterilerinden ve ürüne olan beğenilerinden oluşur. Ve müşterilerinizin işinize bağlı kalmalarını sağlamak için onlara birinci sınıf müşteri deneyimi sunmak son derece önemlidir. Bu nedenle, müşterilerinize satın almadan önce ürünle ilgili deneyimleri sunmanız gerekir. İşletmeyi bu durumdan kurtarmak ve aynı zamanda desteklemek için AR teknolojisi devreye girer ve kullanıcıların tüm deneyimini bir sonraki seviyeye taşır. Bu sayede kullanıcılar ürünler ile ilgili detaylı bilgilere kolayca ve verimli bir şekilde ulaşabilirler.

Depolarda Yönetim

Stok yönetimi, depodaki en büyük zorluklardan biridir. Manuel envanter takibi oldukça yavaş olduğundan ve insan hatasına açık olduğundan daha önem kazanır. Bu süreçleri hızlandırmak için işletmeler barkod okuma cihazlarına yatırım yapıyor. AR tabanlı barkod okuma cihazları, hataları engelleme ile birlikte envanteri doğaçlama yeteneğine de sahiptir. Ve bir işletme veya kuruluş AR’i kendi çalışma alanına dahil etmeyi planlıyorsa, sonuç oldukça verimli ve değerli olacaktır.

VR ERP’yi Nasıl Dönüştürür?

Uzaktan çalışanlar

Sanal Gerçekliğin yardımıyla uzaktan çalışan çalışanlar arasında daha iyi ilişkiler kurmak kolaydır. Bu şekilde, sanal gerçeklik aslında cesur bir hamle yapıyor ve çevredeki insanlara ve çalışanlara, çalışırken herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını söylemenin yanı sıra yöneticileriyle sağlıklı bağlantı kurmalarına yardımcı oluyor.

Seyahat

Bir iş toplantısı için seyahat etmek yorucu bir iştir, buna katılmak için bir yerden başka bir yere taşınmanız gerekir. Ayrıca, çok fazla zaman ve bununla ilgili diğer işleri gerektirir. Bu nedenle, VR, şirketlerin seyahat maliyetlerini tamamen düşürmenin yanı sıra akıllı bir şekilde kullandığı sürece iş seyahatini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu şekilde, VR, seyahat etmenin baş ağrısını azaltmanın yanı sıra daha kaliteli hizmet sunma konusunda oldukça aktiftir.

Özetle AR ve VR etkileşimi ile dijital ikiz sayesinde ERP uyarlama süreçlerindeki örneğin senaryo testleri artık daha mı hız kazanacak, göreceğiz…