Konfigüre Edilebilir Siparişlerin ERP ile Yönetilmesi

Her müşterinin isteği farklı olduğundan dolayı Configure to Order (CTO) olarak üretim yapan fabrikalarda uçtan uca iş sürecini ERP yazılımı ile yönetmek hayati önem taşımaktadır.

Mutfak sektöründen örnek vermek gerekirse hepimizin evindeki mutfak yerleşimi farklı olduğundan mutfaklarımızda bulunan kolon ve kirişler farklı ölçülerde olabilmektedir. Üretici olan fabrikada da standart ürünlere denk gelen kolon, kiriş vb. için çok sayıda ürün ağacı tanımlanması yerine dinamik konfigürasyonlar tanımlanarak tek bir ürün ağacı ile işlemi bitirmek sağlanıyor.

Kertik değişkeni üzerinden bakacak olursak sipariş aşamasında;

  • Kertik var mı,
  • Kertik Eni,
  • Kertik Boyu

konfigürasyon sorguları soruluyor ve standart bir ürünün 3 sorguyla farklı ölçülerde dinamik çok sayıda kertikli modül yapımı sağlanmaktadır. Login ERP Ürün Konfigüratörü çözümü sayesinde bulunan bu değişkenler işletmelerin farklı ölçülerde gelen kertikli modüller için ayrı ayrı ürün ağacı yapımı sayısını bu sayede teke indirmenizi sağlamaktadır.

Bu örnekte sadece kertik değişkeninden bahsettik. Kapak modeli, kapak rengi, kapak yönü, görünen yan var mı, arkalık kalınlığı, arkalık ölçüsü, en, boy, derinlik gibi diğer tüm değişkenlerde de aynı mantıkla dinamik ürün ağacı tanımlayıp üretim, üretim planlama, satın alma, sevkiyat gibi tüm iş süreçlerini tek platformdan yönetilmesi işletmelere hız, doğruluk ve verimlilik şeklinde dönüş sağlıyor.