Eğitim Programları

Herkese merhaba,

Eğitim… Aslında hayat boyu süren, sürmesi gereken bir süreç diye tanımlayabiliriz. Çünkü kendimizi güncel tutmak, gelişimi daimi olarak sağlamak ve farklı olmak için eğitimle bağımızı koparmamalıyız. Bu benim şahsi düşüncem tabi. Farklı düşünenler olabilir.

Eğitime gönül ve beyin verenler için 🙂 bu yazımızda bazı MBA programlarından ve çeşitli yüksek lisans programlarından bahsedeceğiz. Üniversitelerin akademik sayfalarından yararlanarak oluşturduğum bu derleme yazı, umarım birçok kişiye kaynak olur.

Hadi gelin MBA‘ (işletme yönetimi yüksek lisansı) den başlayalım.

 

Bilgi Üniversitesi

BİLGİ’de beş farklı MBA programı mevcuttur. Anaprogramları bilgiMBA. İngilizce MBA dersleri hafta içi akşamları santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşir. Türkçe MBA Programı’nın dersleri hafta sonları Kozyatağı’nda yapılır. Uzaktan e-MBA Türkçe ve İngilizce olarak mevcuttur. Tezli program 6 dönem iken tezsiz program 3 dönemdir.

Programın fiyatını incelersek; 2019-2020 yılında geçerli olan MBA ücreti peşin 51.500 TL. 12 ay taksit 4.740 TL. 18 ay taksit 3.330 TL.

e-MBA’in fiyatlarına da bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi’nin Executive MBA programını inceleyelim. Bu program, 3 dönem sürmektedir. Öğrenciler stratejik pazarlama, organizasyonel davranış, inovasyon, iş ekonomisi, finansal yönetim, yönetim semineri, kurumsal strateji/yönetim simülasyonu (ve seçmeliler) gibi dersler almaktadır.

Programın ücreti de kredi başına hesaplanmaktadır. Öğrenim ücretini öğrenmek için emba@boun.edu.tr adresine mail atmanız yeterli.

 

Koç Üniversitesi

Koç Executive MBA, en az yedi yıl (en az 2 yılı yönetim deneyimi) tam zamanlı çalışma deneyimine sahip kişiler için düzenlenen bir eğitim programıdır.

Bu program, yönetim ve liderlik becerilerini arttırmayı hedefler.

Öğrencilerin 17 aylık bir sürede iş hayatlarını etkilemeden eğitimlerini bitirebilecekleri bir şekilde hazırlanmıştır. Program, Ağustos ayında 2 haftalık bir tam zamanlı modül ile başlar ve devamında dersler Cumartesi ve kısıtlı sayıda Cuma günlerinde devam ettirilir. Program sonunda ise yine benzer bir 2 haftalık tam zamanlı eğitim bulunmaktadır. Ders takvimi içerisinde öğrenciler ayrıca yurt dışında bir hafta süren uluslararası eğitim gezisine katılmaktadırlar.

Executive MBA Programı’nda seçmeli dersler bulunmamaktadır. Müfredat 51 kredilik zorunlu derslerden ve mezuniyet projelerinden oluşur.

13 ay süresince dersler alınır. Son 4 ayda her öğrenci bireysel bir mezuniyet projesi üzerinde çalışarak, programı tamamlar.

Tam zamanlı dersler boyunca, öğrenciler haftada 48 saati (Pazar günleri hariç) sınıfta geçirirler. Hafta sonu derslerinde, öğrencilerin haftada 8 saat derslerde olmaları ve bireysel ve grup çalışmalarına her hafta en az 16 saat ayırmaları beklenmektedir. Toplamda öğrenciler programın başında ve sonunda yer alan kamp dönemleri için toplam dört hafta, Uluslararası eğitim gezisi için ise bir hafta ayırmaktadırlar.

2019-2020 akademik yılına göre program ücreti 115.000 TL’dir.

2020-2021 akademik yılı için son başvuru tarihi: 1 Haziran 2020

Programda alınan dersleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sabancı Üniversitesi

Sabancı MBA programı 12 ay sürmektedir.

Sabancı Üniversitesi MBA Programı’nı, benzer programlardan ayıran ve dünya standartlarında kılan özelliklerinden biri Yönetimde Eylem Projeleri (CAP)’dir.

Sabancı MBA her sene Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden gerçek proje teklifleri alır, öğrenciler bahar döneminde en az 3 kişilik takımlar halinde, hafta içi 3 gün boyunca seçtikleri şirkete giderek projeler yürütürler.

Öğretim programını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ücret hakkında bilgi almak için nozdemir@sabanciuniv.edu adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yüksek Lisans Programları

İstanbul Teknik Üniversitesi – Girişimcilik ve Yenilikçilik Yönetimi

Program 3 dönem sürmektedir. Yüksek lisanstaki 2. öğretim programlarından biridir.

Amaç; girişimcilik ve yenilik yönetimi ile ilgili olarak akademik hayattaki bilimsel ve uygulamalı bilgi birikimini geleceğin girişimci ve firma sahip/yöneticilerine aktarmaktır.

Derslerle ilgili bilgiyi ve başvuru koşullarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi – İşletme ve Teknoloji Yönetimi

3 dönem süren bir YL programıdır, 2.öğretim için geçerlidir.

Programın amacı, her kesimde giderek artan ileri teknoloji kullanımına paralel olarak çalışanlara meslekleri ile ilgili ileri teknolojiyi planlama, satınalma, kullanma, değerlendirme, geliştirme ve diğer ilgilileri eğitme konusunda genel ilkeleri benimsetmek, bu çerçevede yönetimsel becerileri kazandırmaktır.

Akademik kadroyu ve dersleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sabancı Üniversitesi – İş Analitiği

Sabancı Üniversitesi’nin en yeni programı ve Türkiye’de bir ilk olan İş Analitiği Yüksek Lisans Programı, adayların analitik becerilerini geliştirme imkanı sunar ve Büyük Veri (Big Data) konusunda kendilerini hazırlamaya yardımcı olur.

21-ay süreli tam zamanlı, tezli ve burslu bir programdır.

Müfredat, veri analitiği, modelleme ve optimizasyon, karar analitiği gibi konuları içermektedir. Bu alanda endüstri lideri firmaların analist ve yöneticileri ile iletişim ve birlikte çalışma imkanı da sunulmaktadır.

Öğrenciler, üniversitede bulunan Behavioral Analytics & Visualization Lab tarafından sunulan gerçek veritabanları üzerinde uygulamalı tez araştırması da yapabilirler.

Alınan dersler için buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Programın ücretini öğrenmek için +90 216 483 90 00 numaralı telefondan yetkiliye ulaşabilirsiniz.

Not düşelim: İş Analitiği Yüksek Lisans programı akademik başarısı yüksek adaylara tam burs imkanları sunmaktadır. Her sene burs komitesinin öngördüğü koşulları sağlayan adaylara asistanlık bursu verilir. Bu bursları alan öğrenciler okul ücretinden muafiyet alırlar ve bunun karşılığında Yönetim Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerine asistanlık yaparlar.

 

Galatasaray Üniversitesi – Stratejik İletişim Yönetimi

Program; kamu sektörü, sivil toplum kuruluşları ve özel işletmelerin ihtiyaç duyduğu enformasyon ve iletişimi stratejik olarak yönetebilen nitelikli uzmanların yetiştirilmesi amaçlamaktadır.

Adaylar program sonunda; iletişim sorunlarına yönelik çözümler için gerekli stratejik düşünme ve analiz yetisine sahip olurlar. Stratejik iletişim alanında özgün projeler tasarlar, uygular ve yönetirler.

Program 2 yarıyıl sürmektedir. Öğretim programını inceleyebilirsiniz.

 

Galatasaray Üniversitesi – Üretim Yönetimi ve Pazarlama

Üretim yönetimi ve pazarlama programın amacı pazarlama ve ilişkili diğer disiplinler ile ilgili ileri düzeyde kuramsal ve uygulamalı bilgileri vermektir.

Program sonunda adaylar, pazarlama disiplinini doğrudan ya da dolaylı etkileyen bölgesel ve küresel konuları tanımlayabilecek, kanıtlara ve araştırmalara dayalı çözüm önerileri ve stratejiler geliştirebileceklerdir.

Bu programın eğitim dili Türkçe olup, birinci yarıyıl dersleri ikinci yarıyıl derslerinin ön koşuludur. Birinci yarıyılda derslerinde başarılı olamayan öğrenciler ikinci yarıyılda ilgili dersin devamı niteliğindeki dersi alamayacaklardır.

Öğretim programına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bahçeşehir Üniversitesi – Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi

Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi programı dersleri güz ve bahar dönemlerinde 14 hafta boyunca Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde işlenmekte ve dersler hafta içi akşam 19.00-22.00 arasında yürütülmektedir.

Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi programının tezli ve tezsiz olmak üzere iki program seçeneği bulunmaktadır. Tezsiz program toplam 30 kredilik 10 ders ve bitirme projesinden, Tezli program ise toplam 24 kredilik 8 ders, seminer ve tez çalışmasından oluşmaktadır.

Yüksek lisans programlarının tamamlanma süresi projeli programlar için üç yarıyıl, tezli programlar için ise bitirme süresi en fazla altı yarıyıldır.(Dersleri bitirme süresi en fazla dört yarıyıl, tez çalışmasıyla birlikte toplam altı yarıyıldır.)

Programın peşin ücreti: 33.210 TL  taksitli ücreti 36.900 TL (2019-2020)

 

2.yazımızda uzaktan eğitim programlarıyla serimize devam edeceğiz.

Bilgiyle ve keyifle kalın…

 

Buket Yaşar

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi (2016-2020)

Karadeniz Teknik Üniversitesi