TRADE OFF

TRADE OFF

Merhaba arkadaşlar hepinize mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum. Uzun zamandır bir şeyler yazmak istiyordum. Ama kendimde bu cesareti bulamamıştım. Bugün ilk defa kalemi elime alıp heyecanla bir şeyler yazmak istedim. Sürç-i lisan eder isem şimdiden affınıza sığınıyorum. Bugün sizlere Trade off kavramını anlatmak istiyorum. Biliyorum kulağa çok karmaşık bir kavram gibi geliyor. Ama bu ilke her gün hayatımızın bir parçası haline gelen bir seçim mekanizmasıdır. Peki nedir bu Trade Off? Türkçeye çıkarların zıtlığı ilkesi olarak geçmiştir. Bir örnekle açıklamak gerekirse üniversite sınavına giren bir genci düşünelim. Tıp fakültesini kazanmak istiyor. Bunun için çok çalışması gerek elbette. İşte trade off kavramı burada devreye giriyor bu hedef doğrultusunda gencin çoğu şeyden fedakarlık etmesi gerekecek. Arkadaşları ile gezmekten, akıllı telefonu ile oynamaktan, bilgisayar oyunlarından sosyal medyadan uzaklaşması gerekecek. Bu kavram gündelik yaşamın her yerinde karşımıza çıkıyor. Eğlence dünyası bizi cezbediyor. Sosyal medyada saatlerce vakit geçirebiliyoruz.

Seçimlerimiz bizi geleceğe taşıyan adımlardır. Her şey basit seçimlerden ibaret aslında.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin çok sevdiğim bir sözü vardır.  “Sen yürümeye başlayınca yol kendiliğinden görünür” der Mevlana. Unutmayalım arkadaşlar gün hepimiz için 1440 dakikadan oluşuyor. Önemli olan bunu nasıl kullandığımızdır. Bir hedefimiz var ise bu hedef doğrultusunda birtakım şeylerden vazgeçmeliyiz. Hayalimiz olmalı ve bu hayal doğrultusunda ilerlemeliyiz. Bakın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ne diyor:

“Umutsuz durum yoktur. Umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim”

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Planlamadığım bir şekilde bir motivasyon konuşmasına dönüştü😊 hepinize iyi okumalar dilerim. Hoşçakalın…

 

Semih Can Cesur

Üretim Planlama ve Metod Mühendisi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (2015 – 2020)

Semih Can

Endüstri Mühendisi Yalın Üretim ve Üretim Sistemleri Uzmanı