ERP ve İş Zekası (BI) Etkileşimi

Özellikle proje aşamasında sadece ERP sisteminin kurulumunu gerçekleştirebilmek için ofiste geç saatlere kadar çalışmak şeklinde bir gerçek ile başlıyor her şey aslında..

Ve bu süreci atlattıktan sonra iş süreçlerinin iyileştirilmesi açısından tabii ki çok şey kazanıldı ve artık şimdi ERP sistemi üzerine yeni güncellemeler ve düzeltmeler ile yapıyı daima ayakta tutmak gerekliliği farkındalığı yaratmanın tam vakti!

ERP yazılımlarının hantallaşma riski..

Özellikle 2000’li yıllarda yapılan ERP yatırımlarının artık hantallaşma riski ile karşı karşıya kalması ile bu konuyu gündeme getirmek istedim.

İş Zekası ve Avantajları Nelerdir? (Özetle)

ERP sisteminin uygulanması iş süreçlerini iyileştirir ve bu kapsamda da yeni kapılar açar aslında. Her geçen gün akan verilerle, ERP sisteminde tonlarca davranışsal ve işlevsel bilgi oluşuyor.

İşlevsel bir ERP sistemi, işletmenin tüm dinamiklerini ve davranışlarını anlamak için gerekli olan veriyi ve buna bağlı dönüşen bilgiyi verebilir. Bu aşamada iş zekası kullanılmalı ve daha fazla analiz için gün ve gün bazında veriler kullanılmalıdır. Her geçen dakika ve yapılan girişler çok değerli bir veridir ve bu veriler mutlaka kullanılmalıdır. En basitinden faturaya kesme aşamasına gelene kadar bile kullanabilecek birçok veri ve onun dönüşeceği bilgi vardır.

Bir işletmenin ERP üzerinde oluşan verilerini izlemesi için birçok yol vardır. Faturalardan bilgi çıkarmayı, tedarik zinciri sistemin nasıl çalıştığını kontrol etmeyi ve yeni müşteri kazanımının nasıl performans gösterdiğini kontrol etmeyi vb. birçok sürece yönelebilirsiniz. Sadece biz ne istiyoruz ve bunun için hangi verilere ihtiyacımız var sorusunu kendimize sormaktan çekinmemeliyiz.

Gerçek zamanlı bilgi akışı ile iş akışı iyileştirme çalışmaları..

Sisteminizin neye sahip olduğunu anlamak için en iyi yer aslında yazılımınızın kontrol panelidir. İdeal bir gösterge tablosu kritik önem taşıyan bilgileri görüntüleme kapasitesine sahip olmalıdır. Bilgiler gerçek zamanlı olarak da gösterilebilmeli ve iş akışını iyileştirmede yardımcı olabilecek bilgileri sunmalıdır.

Gösterge tablosunun bir diğer önemli özelliği de risk değerlendirmelerini hesaplayabilir olmasıdır. Ayrıca değerlendirmeyi inceleme veya değerlendirme yapabilme de, işi uzun vadede etkileyen kararlar almak için kritik önem taşır.

Bu yüzden daha fazla vakit kaybetmeden işletmeler verilerini kullanmalı ve iş zekasını kullanarak anlamlı bilgilere dönüştürmelidir.

İşletmeler iş zekası ile geleceğini değiştirebilir..

Unutmamak gerekir ki, iş zekasının doğru kullanılması sayesinde, herhangi bir işletme, büyük veri ve iş zekası yardımıyla geleceğini değiştirebilir.

Çok değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim,

Faydalı olması dileğiyle,

Saygılarımla,

Ahmet Savaş Göktürk