Talaşlı Üretim Nedir? Talaşlı Üretim Türleri Nelerdir?

Eksiltmeli imalat olarak da bilinen talaşlı üretim, malzemeyi daha büyük bir malzeme parçasından çıkararak istenen şekli oluşturan bir prototipleme ve üretim sürecidir.

Farklı talaşlı üretim türleri nelerdir?

Çeşitli talaşlı üretim teknikleri onlarca yıldır kullanılmaktadır ancak üç ana sürece ayrılır:

Tornalama nedir?

Tek kenarlı bir kesme aleti sabit kalırken iş parçasının makinede döndürülmesini içerir. Kesici takım iş parçasının dönme eksenine paralel olarak yavaşça hareket ederek malzemeyi kaldırır.

Delme nedir?

Silindirik bir aleti iş parçasının dönme eksenine paralel olarak döndürerek yuvarlak bir delik oluşturur. Oluşturulan delik aletin çapına eşittir.

Frezeleme nedir?

Kesici takımın dönme eksenine dik bir besleme hareketiyle bir iş parçasından döner kesiciler kullanarak malzeme çıkarma işlemidir. Frezeleme, günümüzde kullanılan en yaygın talaşlı üretim biçimlerinden biridir.

Modern ürün geliştirmede işleme Bilgisayarlı Sayısal Kontrol veya CNC makinesi kullanmayı gerektirir. Bir CNC makinesi, CAD tasarım modellerini alarak takım yollarını haritalamak için bilgisayar yazılımını kullanır ve tasarımları 3B işlenmiş parçalara dönüştürür. Hızlı prototiplemenin aksine, işlenmiş parçalar, son ürünün yoğunluğunu, bitişini ve gözenekliliğini yansıtan gerçek malzemeler kullanır. İşlenmiş parçalar, örnek testler için, sürtünmenin bir faktör olduğu kayan bileşenleri içeren modeller veya 0 halka ve contalı yüzeyler gerektiren sızdırmaz bileşenler için kullanılır.

Talaşlı üretimin bazı avantajları nelerdir?

  • Çeşitli kaplama ve malzeme seçimi
  • Daha sıkı toleranslar
  • Gerçek yoğunlukları olan gerçek malzemeler

Talaşlı üretimin bazı dezavantajları nelerdir?

  • Bir seferde yalnızca bir taraftan çalışır.
  • Nesnenin manuel olarak döndürülmesi ve yeniden konumlandırılması gerekebilir.
  • Nitelikli bir operatör gerektirir.
  • Malzemeler ve işleme süresi pahalı olabilir.

ERP sistemlerinde ise ürün ağacı ile bu süreçlerin yönetilmesi önemli olup talaşlı üretimde kullanabilen örnek ürün ağacı ile ilgili videoya bu linkten ya da aşağıdan ulaşabilirsiniz.