Değişen Dünyanın Etkileri-1

Herkese Merhaba 😊

Bugün ki yazımda size yapay zekanın Çin’deki eğitimde ne gibi rolleri olduğu ve ilerde Dünya‘da ne gibi rolleri olabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Son dönemde “Akıllı Eğitim” konusunda yapılan çalışmalar hız kazanmış durumda. Bu alanda ilk kayda değer çalışmayı Çin başlattı. Ancak Silikon Vadisi de konuyla yakından ilgili.

Çin’de yapay zekayla eğitim konusunda faaliyet gösteren milyon  dolarlık eğitim teknolojisi şirketleri ise kendi vizyonlarını yurt dışına ihraç etmeyi düşünüyor.Uzmanlar yapay zekanın 21. yüzyılda nasıl önemli olacağını düşünürken Çin hiç beklemiyor ve devrim niteliğinde çalışmalar sunuyor.Yapay zekayı öğretme ve öğrenme alanlarında bir çok yerde kullanılması için yatırımlar yapılıyor .On binlerce öğrenci yapay zekayı kullanarak ders almaya başladı bile ama ben “Squirrel” gibi sınıf dışı özel programlarından bahsedeceğim ki şuan da öğretme ve öğrenme alanındaki temel gereklilikleri öğretmek için Çin’deki bir çok devlet okullarıyla görüşme halinde.

Tabi burada bazı ters görüşlerde yatıyor şöyle ki bazı uzmanlar “Yapay zeka en fazla öğretmenlerin ve öğrencilerin ilgilerini ve güçlü yönlerini geliştirmesine yardımcı olabilir.”

Squirrel yurt dışına açılma planları sürüyor Çin’de yaptıkları bu değişiklikler yurt dışında nasıl karşılanacak ? Peki yapay zekanın ne gibi farklılıkları olabilir ?

Şöyle ki kişisel yapay zeka dersleri var yani bölüm sonunda 10 sorudan kaçını öğrencinin yaptığını hesaplayıp öğrencinin genel hatlarını çiziyor ve ilerideki derslerde o eksik yönlere vurgu yapıyor.Ayrıca dil eğitimi konusunda da yardımcı oluyor kelime ezberleme kısımlarında veya video ile hocalara bağlanma online kurslar şeklinde devam ediyor.Son olarak ise mesela matematik gibi alanlarda bazı sorunların çözümleri karmaşık olabiliyor öğrenciler online çözdükleri testlerde önce soruları kağıtta çözüyorlar sonra cevabı online olarak  yolluyorlar. Çözüm belirsiz olduğunda öğrenciler soruları birbiriyle tartışıp soruları anlamaya çalışıyorlar ve bu yolla aslında takım çalışması ruhu da kazanıyorlar.

Squirrel aynı zamanda şunu da açıklığa kavuşturmak istiyor bir öğrencinin anlama konusundaki yetersizliklerini mümkün olduğu kadar net bir şekilde tespit etmek.Bu konuda analizler yapılıyor,sonunda genel analizlerin sonuçları baş öğretmenlere sunuluyor ve grafikler oluşturuluyor burada veriler karar vermek için aşırı faydalı sonuçlar alınıyor.Hatta bir sonuca göre Squirrel’in sistemiyle ders alan çocuklar,de neyimle öğretmenlerden ders alan çocuklara göre test puanları daha yüksek çıkıyor.

Devamı çok yakında sizlerle olacaktır.

Diğer yazımda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın 🙂    

   

Umut Soylu

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi(2019-2024)

Marmara Üniversitesi