Değişen Dünyanın Etkileri-2

Herkese Merhaba 🙂

Bugünkü yazımıza  yeni serimizle devam ediyoruz iyi okumalar diliyorum 🙂

Günümüzün genel hatlarına bakarsak makineler ezbere dayalı görevlerle daha iyi hale geldikçe insanların kendilerine özgü olmaya devam eden becerilerine odaklanmaları gerekiyor yani kendimizin özelliklerini bilmeli ve onlar üzerinde yoğunlaşmalıyız.Yaratıcılık,iş birliği,iletişim ve problem çözme gibi yetenekler şuan olduğu gibi ilerde de baş tacı olacak yetenekler olarak gözüküyor.

Teori’de yapay zeka sınıftaki belli ezber görevleri üzerine alabilir.Mesela yapay zeka bazı konuları öğretirken öğretmenler diğer konular üzerinde yoğunlaşabilir ve aynı zamanda öğrencilere farklı motivasyonlar verilebilir materyaller farklı şekilde sunulabilir(metinler video olabilir.) ki inanılmaz zaman tasarrufu ve öğrencilerin yapay zekayla ilişkisi bir o kadar artar ama burada asıl amaç ne olursa olsun derin bir kişiselleştirilmiş eğitim.

Genel olarak şunları diyebiliriz : Bir çocuk uzmanı olan Pan Pengkai “YENİLİK FARKLILIKTAN GELİR” diyor.Eğer birden fazla dil konuşabiliyorsanız farklı insanlarla iletişime geçebilirsiniz farklı kültürlerin anlayacağı şekilde farklı fikirleri dile getirebilirsiniz. Şirket diğer pek çok şirketten farklı olarak yaratıcılığı,liderliği ve sosyal becerileri geliştirmek istiyor.

Ülkemiz’de büyük bir eğitim problemi var bu açık ve net. Artık neredeyse her kara parçasına üniversite açıyorlar.Burada kaçınılmaz bir gerçek var ki çoğu şirket Türkiye’de bulunan 200’ün üzerinde sadece 20 yıla yakın bir sürede 170 adete yakın üniversite açılmış durumda.Neredeyse 150 üniversitenin diplomasını vasıfsız olarak görülüyor.

Şöyle ki artık eğitim online ortamlara taşındı şuan çoğu üniversite online ücretsiz eğitimler veriyor ve bence internet kocaman bir bilgi ağıysa üniversite sadece o bilgilerin toplu ve sistematik bir şekilde verilmesini sağlıyor. Olayın sadece üniversite olmadığını anlamamız için örnek olarak Bill Gates ve Mark Zuckerburg’u örnek olarak verebiliriz.

Kısacası hayallerimizi amaç haline getirmek için fedakarlık yapmamız gerekiyor. Bir diğer yazımda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın 😊  

Umut Soylu  

Endüstri Mühendisliği(2019-2024)

Marmara  Üniversitesi