Kusurlu Mükemmellik

Herkese merhaba,

Bu ay yazmak konusunda daha aktif olacağım gibi. Okudukça yazasım geliyor 🙂 Bugün aylar önce okuduğum Wabi Sabi kitabını tekrar elime aldım. Bazı satırları tekrar okudum. Sakinleştiren kitaplar vardır, okudukça içinizi rahatlatan ve sizi mutlu eden… Wabi Sabi de öyle. Hatta bu kitapla ilgili başka bir yazı da yazmıştım. Altını Çizdiklerim serisinde konuğumdu kendisi ☺ Bugün tekrar ağırlayacağız.

Kitap da ne diyordu, siz kusurlarınızla mükemmelsiniz. İşte budur, çünkü kusurlarımız da bizi biz yapan etkenlerden biri. Kusurlarını sev, çünkü onlar senin parçan. Kendini olduğu gibi sevmeli insan. Kendine saygı, sevgi göstermeyen bir insanın başkalarına da içtenlikle saygı, sevgi göstereceğini düşünmüyorum açıkçası. Çünkü bu tür değerler (saygı, sevgi) içten dışarıya doğru çalışan bir mekanizmaya benzer. İçten gelmedikçe dışa yansıtamazsın.

Kendine olduğu gibi (doğal) yaklaşan insan, önyargıdan da uzak durur ya da durmalı diye düzeltelim. Kişileri dış görünüşünden dolayı yargılamaktan bahsetmiyorum sadece. Fikirleri yargılamak da buna giriyor. Her fikre katılacağız diye bir durum yok. Elbette kendi ilkelerimize doğru gelmeyen fikirler olabilir. Ama o an doğru gelmeyebilir. Belki zamanla o fikir de sizin için normalleşmiş olabilir. Demem o ki, karşıt fikirlere sahip ortamda bulunduğumuz anlarda o fikirleri bekleme listemize alalım. Evet herkesin farklı düşüncelerden oluşan bir bekleme listesi olmalı. O an şüpheye düştüğünüz veya aklınıza yatmayan fikirleri alın o listeye. Zamanla belki kalıcı listenize eklersiniz 🙂

Kusurlardan, ön yargılardan, kendimiz olmaktan kısaca değindik. Bu tür düşünce aktarma yazılarını seviyorum, arada yapacağım 🙂 Kitapla bağdaştırdığım noktaya gelelim şimdi. Sevgili Beth Kempton Wabi Sabi’de diyor ki:”İdeal hayatın aslında mükemmel kusurlarımızdan ibaret olduğu ve zaten o aşamaya geldiğimiz konusunda hemfikir olsak? Ne bir boğuşma ne de tüketen koşturmaca. Bunun yerine olduğumuz gibi son derece iyi olduğumuzu bilmek. Bir adım daha ileri gidebilirsek kusurlarımızın yeni fırsatlara, deneyimlere, sohbetlere ve bağlantılara açılan kapılar olduğunu bile görebiliriz. Sonuçta mükemmellik artık arzuladığımız bir şey olmaktan çıkar ve hayal ettiğimizden bile daha fazlasını yapabileceğimizin farkına varırız.”

Kusurlarınızla harika bir hayat sürmeniz dileğiyle… Kendinize çok iyi bakın! 😌

 

Buket Yaşar

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi (2016-2020)

Karadeniz Teknik Üniversitesi