Koronavirüs’ün Etkileri -2

Herkese merhaba 🙂

Bu yazımızda serimizin ilk yazısının devamı niteliğinde olan coronavirüs sonrası kötü etkileri ele almaya çalışıcağız. Hadi başlıyalım 🙂

Coronavirüs sonrasına hitaben birçok teori ortaya atılıyor…

Peki ne gibi teorilerin gerçekleşmesi muhtemel ?

1- Gücüm İktidarının Mutlaklaştırması

Bunun anlamı güçlü olanın maddi,manevi ve fiziki olarak güçlü olanın ayakta kalabildiği dönem olacak.

Özellikle sermayesi güçlü olanların ayakta kalabilmesi daha uzun sürecek taa kii paranın bir değerinin kalmayacağı günlere kadar.

2-Karaborsanın Altın Çağı

Dezenfektan,maske gibi hijyenik ürünlerin stoklanması ve bunların fırsatçılığının inanılmaz yoğunlaştığı bir döneme girmemiz pek mümkün.

Stokçuluk hat safhalara ulaşacak ve marketlerin yağmalanması başlayacak ki şu dönemde Orta Doğu ülkelerinin bazılarında yağmalama olayı yaşanıyor.

3-Küresel Çapta Sosyal Ayaklanmalar

Türkiye %40 genç işsiz nüfusuna sahip bir ülke fakat coronavirüsün yarattığı büyük işsizlik dalgası bunu daha da arttıracak. Sadece Türkiye çapında değil dünya genelinde sosyal ayaklanmalar baş gösterecek ve hatta on milyonları bulacak krizler patlak verecek.

4-Yükselen Irkçılık ve yabancı düşmanlığı

Bugünlerde coronavirüsten dolayı Çin ülkesine bir kutuplaşma mevcut. Hatta ABD Başkanı Trump‘ın Çin virüsü tabirlerini gözden kaçması pek mümkün değil. Bir virüsten dolayı insanların bir ulusu suçlayacak duruma gelmesi an meselesi olacak.

Son günlerde haberlerde ABD‘de siyahi bir kadının kardeşinin ölümünden sonra video çekip siyahi insanlara çok az test yapıldığını söyleyen kadını görenleriniz vardır ki böyle renk ayrımının yapılması çok üzücü beyaz insan siyah insan yoktur herkes insandır.

Bu yazımda faydalandığım M. Serdar Kuzuloğlu’nun Youtube kanalındaki videoyu alta bırakıyorum izlemenizi çokça tavsiye ediyorum.

Bir diğer yazımda görüşmek dileği ile kendinize çok iyi bakın ,sağlıcakla kalın 🙂  


 

Umut Soylu

Endüstri Mühendisliği(2019-2024)

Marmara Üniversitesi