R’den grafik içeren e-postalar nasıl gönderilir?

R analizlerinizi başkalarıyla nasıl paylaşıyorsunuz? R Markdown iyi bir yoldur çünkü metin anlatımını, hesaplama sonuçlarını ve grafikleri karıştırmak kolaydır. Ancak R Markdown belgelerinizi meslektaşlarınızla nasıl paylaşırsınız? Bunları bir yere gönderebilir, ek olarak e-posta ile gönderebilir veya paylaşmak için RStudio Connect (ticari bir ürün) kullanabilirsiniz. Veya, bir R Markdown belgesini bir e-posta mesajına dönüştürebilir ve e-postanızın gövdesine, doğrudan R – ggplot grafikleriyle birlikte gönderebilirsiniz. Bu, R Studio’nun blastula paketi sayesindedir.

Blastula ile bir e-posta mesajı oluşturun Blastula ile bir e-posta oluşturmanın iki yolu vardır. Benim favorim, bir R Markdown belgesiyle başlamaktır.

Çıktı biçimi olarak blastula :: blastula_email kullanın, bir başlık eklediğinizden emin olun ve başlamaya hazırsınız. Diğer yol, blastula’nın compose_email () işlevini kullanmaktır. Bu işlev, basit bir metin e-postasından daha fazlası için daha fazla manuel kodlama gerektirir. Bu demo için R Markdown kullanacağım. R Studio’da Dosya> Yeni Dosya> R Markdown’a gidip Boş Belge Oluştur düğmesine tıklayarak boş bir belge oluşturmanızı öneririm.

Üstteki YAML için aşağıdaki gibi bir belge başlığı ve e-posta çıktı biçimi gereklidir:

Ardından her zamanki gibi bir R Markdown belgesi oluşturun. HTML widget’lerinin çalışmayacağını, e-postaların JavaScript çalıştırmayacağını unutmayın. Bununla birlikte, ggplot bu örnek belgede olduğu gibi iyi çalışıyor:

R Studio’daki örgü düğmesine tıklayarak her zamanki gibi nasıl göründüğünü ön izleme yapabilirsiniz. Ardından, blastula’nın render_email () işlevi ile .Rmd belgenizi blastula e-posta nesnesine kaydedin, örneğin:

E-posta nesnesini print (my_email_object) ile ön izleyebilirsiniz. Nesnenin sınıfını class (my_email_object) ile kontrol ederseniz, şunu görmelisiniz:

E-posta mesajınızı R’den gönderin Şimdi e-postayı gönderme zamanı. Bunu yapmak için bir SMTP sunucusuna erişmeniz gerekir. Outlook, Gmail ve diğer birçok e-posta hizmeti SMTP kullanır. Ancak blastula’yı kullanmak için, bu sunucu üzerinden programlı olarak posta göndermek için erişiminizin olması gerekir. Güvenlik ayarlarına bağlı olarak, özellikle işte bu erişime sahip olmayabilirsiniz. Kişisel bir Gmail hesabı kullanmak istiyorsanız, hesabınızı Google’ın “daha az güvenli” olarak nitelendirdiği uygulamaların ona erişmesine izin verecek şekilde ayarlamanız gerekir. Hassas bilgiler içeren birincil bir Google hesabı için bunu yapmanızı önermiyorum. İkincil veya başka şekilde önemsiz bir hesap için, Google Hesabınızı Yönetin> Güvenlik’e gidin ve “Daha az güvenli uygulama erişimi” yazan yere ilerleyin. Bunu yapmamanız için uyarılacaksınız.

Gmail kullanıcı adınızı ve sunucu ayarlarınızı blastula’nın create_smtp_creds_key () işleviyle kaydedebilirsiniz. Bu, kullanıcı adınızı ve sağlayıcı sunucu ayarlarınızı kaydeder ve şifrenizi girmeniz istenir. Kaydedilen kimlik bilgilerini içeren smtp_send () işlevinin biçimi şöyledir:

Ve işte karşımızda R analizine başlamak için güzel bir sebep duruyor. Hadi ne duruyorsun sende R ile tüm analizlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Seyfi Öztürk

Seyfi Öztürk

Sürekli gelişim ve iyileştirme prensibiyle hareket eden ve öğrenime istekli endüstri mühendisliği öğrencisiyim.