Faydan Dokundukça Yenilenirsin

Herkese merhaba,

Umarım sağlığınız, keyfiniz yerindedir. Mayıs ayı bitmeden aklımda olan bir konuyu yazmak istedim. Fayda meselesi. Her yönden ele alacağız. Fayda kelimesi bana insanlara dokunmayı hatırlatıyor, mecazi anlamda. Acaba neden? Medyada gerçekten fayda odaklı işler yapanları gördüğüm için veya çevremde faydalı işlere odaklanan insanlar olduğu için bu “fayda” kelimesi, beynimde direkt “insanlara dokunmak” ile eşleşmiş olabilir.

Bugün galerimdeki fotoğraflara bakarken 2017’de Sn. Ahmet Şerif İzgören’le etkinlik çıkışı, imza anında çekildiğimiz fotoğraflara denk geldim. O anki mutluluk, yine yüzümde belirdi. Şerif hoca demek, fayda odaklı işleri gönülden yapmak demek benim gözümde. Çok saydığım, sevdiğim, güzel hatırladığım bir isim. O gün (31.03.2017) imza anında konuşurken bana dedi ki:”Buket, seminere tek bir kişi bile gelseydi, ben o semineri yine yapardım.” Hayatımda gördüğüm en mütevazı insan, gerçekten. Etkinlikte oturacak yer yoktu, salon tıklım tıklımdı. Arkadaşlarla yere oturup dinledik. Değdi mi? Sonuna kadar! Çıkışta da 45 dakika imza sırasında bekledim. Değdi mi? Kesinlikle! Fotoğraflara bakıyorum da ağzım kulaklarımdaymış 🙂 İnternette videolarını izleyip, çalışmalarını ilgiyle takip ettiğiniz kişiyle yüzyüze tanışıyorsunuz. Paha biçilemez mutluluk! Yani en azından bu durumlar benim için öyle. Etrafına yararı dokunan insanların kalbimde yeri ayrı. Onlar özel köşedeler! Ve daimi olsun çalışmaları ve kendileri.

Bu yazıyı yazmamda o fotoğrafları görmüş olmam beni kamçıladı diyebilirim 🙂 Şerif hoca demişken, fayda odaklı işler demişken, Uğur Böcekleri Derneği’nden bahsetmek istiyorum.Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. İzgören Akademi’nin çatısı altında kurulmuş olan bir dernek. Gönüllüleri sayesinde eğitimi, seminerleri ücretsiz olarak her ildeki köy okullarına, liselere, üniversitelere, üniversite kulüplerine, sivil toplum kuruluşlarına, çocuk yuvalarına ulaştırıyorlar. Mottoları ise “İyilik yap karşılık bekleme, bilgiyi paylaş karşılık bekleme”

Dünyaya katkı sunan insanlar olduğu bilinsin ve örnek alınsın diye bu tip oluşumlardan bahsediyorum. Bill&Melinda Gates Vakfı. Çalışmalarını takip ettiğim bir vakıf. Bu vakıfla tanışmam “Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates” belgeseli sayesinde oldu. 3 bölümlük bir belgesel. Bu belgesel sayesinde Bill Gates’i sadece iş insanı yönüyle değil, sosyal yönüyle de tanıyorsunuz. Zamanının önemli bir bölümünü dünya sorunlarına çözüm bulmakla geçirdiğini görüyorsunuz. Çok okuyor, uzmanlara danışıyor, uzmanlarla çalışıyor. En büyük destekçileri eşi Melinda Gates ve yakın arkadaşı Warren Buffet. Vakıfları genel olarak, eğitim, sağlık gibi ana sorunlara yoğunlaşıyor. Hayata geçmiş birçok projeleri de var. Şu linkten inceleyebilirsiniz.

Bu yazımda önemli işler yapan iki değerli kurumdan bahsettim. Amaç reklam yapmak değil. Amaç bazı şeylerin farkına varmak. Öğrenmek, bilinçlenmek. Ülkemizde, dünyada yararlı işler yapanlar olduğunu göstermek. Eminim bu tip birçok kurum vardır, ben yakından takip ettiğim ikisini sizlerle paylaştım. Kimbilir belki o oluşumların çalışmalarına katkı sunmak isteyenler olur. Umarım.

Çevrenize katkı sunmaya kendinizden başlayabilirsiniz. Mesela sizden küçüklere mentörlük yaptınız mı? Tecrübelerinizi veya bilgilerinizi ihtiyacı olanlarla paylaşıyor musunuz? Ya da gerçek anlamda yardıma ihtiyacı olanlar için küçücük bile olsa harekete geçtiniz mi? Şimdi kendimizi sorgulama vakti. Gerçeklerle yüzleşelim. Bu dünyaya sadece kendimiz için gelmedik. İnsan, insan içindir sözünden yola çıkarak diyebiliriz ki yaşam, başkalarına faydamız dokundukça daha da anlamlıdır! Kapak fotoğrafına koyduğum gökkuşağı gibiyiz aslında. Her insan bir renk, o renkler birleşince yakalanan ahenk, hayatın anlamında gizli. Hadi şimdi hem kendimiz için hem dünya için bize ihtiyacı olan renkleri bulalım. O renklere ulaşalım ki, dokundukça biz de yenilenelim! Bu yolda zorluklarla karşılaşacağız ama unutmayalım ki, gökkuşağı yağmurlardan sonra çıkar.

Rengarenk bir hayatınızın olması dileğiyle. Sevgiler.

Buket Yaşar

Endüstri Mühendisliği Öğrencisi (2016-2020)

Karadeniz Teknik Üniversitesi