Türk-Alman Üniversitesi 28. EN-ERP® Etkinliği

“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan En-ERP® etkinliklerinin yirmi sekizincisi “En-ERP® 28” olarak 21 Mart 2018, Çarşamba günü Türk-Alman Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü organizatörlüğünde çok yoğun katılım ile gerçekleşti.

Türk-Alman Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü Başkanı Burçak Dengiz ve yönetim kurulunun özverili çalışmaları sayesinde çok yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte; Simkan Otomotiv Bilgi Teknolojileri Müdürü Ahmet Eser ve Login Yazılım İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk konuşmacı olarak yer aldı.

Ahmet Eser, ERP’nin Hayatımızdaki Önemi başlıklı sunumunda ERP’nin modülleri hakkında öğrencileri aydınlatırken aynı zamanda otomotiv sektöründe çalışan örnek bir tedarik zinciri süreci hakkında vaka çalışması da gerçekleştirdi. Ayrıca Ahmet Eser, ERP projelerinde birey ve kurum gözüyle yaşanan zorluklara ilişkin tecrübelerini paylaşmakla birlikte Login ERP üzerinde yönettikleri stok, sipariş ve cari süreçlerine dair örnek ekranlar da sundu.

Ahmet Eser’in sunumundan sonra Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Ahmet Savaş Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Akabinde Login ERP® yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.

Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramitine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Gerçekleşen Login ERP® canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

ERP ve BI üzerinden gerçekleşen demolar sonrası akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilen iki sınav da hazırlayan ve gerçekleştiren Ahmet Savaş Göktürk, öğrenciler üzerinde güzel bir algı yaratarak kaliteli dinleme sağlamakla birlikte iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden alarak, iki sınavdan da 70 puan ve üstü alan öğrencilere ulaştırmak üzere Başarı Sertifikalarının hazırlanması sürecini başlattı.

Etkinlik sonunda teşekkür plaketlerinin konuşmacılara taktim edilmesi ve toplu hatıra fotoğrafının da çekilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.