Tam Zamanında Üretim – JIT

Kaynakların kıymetinin gün geçtikçe artmasının ardından içinde bulunduğumuz süreçte mamul stokunun bekletilmemesi gerekliliği daha da ön plana çıkan bir durum olmaktadır. Rekabetin bu kadar keskin olduğu bir dönemde müşteriyi bekletmek veya geri çevirmek kuşkusuz ki o müşteriyi kaybetmek anlamına gelmektedir.

Bu gibi durumlarda karşınıza çıkabilecek her zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olacak ‘’JIT-Kanban’’ sayesinde müşterileriniz beklemiyor ve kaynaklarınız tükenmiyor. Ham maddelerinizin, ithalatınızın ya da malzemelerinizin kullanacağınız zaman ‘’tam ihtiyaç anında’’ deponuza girmesini sağlayarak size zaman kazandırır.

Ayrıca JIT mantığı için firelerinizi, operasyon zamanlarınızı, kullanım zamanlarınızı yönetmekle birlikte müşterilerinizin siparişlerini kendilerinin yönetmelerine de olanak sağlamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak ham maddelerinizin son kullanım tarihlerini takip edebilir, son kullanım tarihi en erkeni size sunarak üretimde direkt olarak onu kullanmanıza olanak sağlayacak veriyi alıp bilgi olarak size sunar.

Mevcut koşullara baktığımızda JIT’in;

Operasyonda – İşlemde hangi yarı mamulden ne kadar var?
Sipariş verilmiş olan ne kadar hammadde – yarı mamul var?
Hangi depoda nelerden ne kadar var?
Gümrükte bekleyen ya da yolda ne kadar hammadde – yarı mamul-ürün var?
Ne kadar fire verilebilir?
gibi soruların yanıtlarını çözüm odaklı bir biçimde sunabilen bir yapı olduğunu söylemek mümkündür.

Sıfır stok henüz ütopik olsa da ‘Minimum stok’’ JIT mantığı ile uygulanabilmektedir.

Faydalı olması dileğiyle,

Saygılarımla,

Ahmet Savaş Göktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir