ERP Projelerinde Doğru Zamanda Doğru Karar Nasıl Alınır?

ERP Sistemlerinin her geçen gün hayatımızı kolaylaştırarak, iş dünyasının vazgeçilmez parçaları olmasından hareketle ERP Projelerinde Doğru Zamanda Doğru Karar Nasıl Alınır konulu olarak, soru-cevap şeklinde yorumlarımı paylaşacağım.

ERP nedir?

Google arama motoruna ERP nedir diye sorunca “Orijinal adıyla Enterprise Resource Planning – ERP işletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken işgücü, Makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel addır” şeklinde bir karşılık görmekteyiz. Böyle bir tanımın aslında ERP için tam olarak doğru olmayan bir açıklama olduğunu düşünüyorum. ERP’nin aslında ana amacı tüm iş birimlerini entegre bir şekilde yönetmek ve etkileşimi sağmaktır.

Karar alınacak her türlü konu hakkında gereken verinin yazılımdan alınması ve bilgiye dönüştürülmesidir.

Özellikle kurumsallık diye tabir edilen karar sistemlerinin tamamen bir yazılım üzerinden yapılması sürecine destek olacak verinin tamamen yazılımdan alınması demek de farklı bir tanım olacaktır. Akademik bir karşılığı da olmayan ERP’nin tamamen yazılım üreticilerinin yarattığı bir kavram olması dolayısıyla da tam olarak ERP nedir sorusunun bir türlü anlaşılamamasının sebeplerinden biri olabilir.

Veri büyüdükçe olan yönetimsizlik ve raporlama eksikliği riskli bir ortam oluşturmaktadır.

İş süreçleri yönetiminde ERP’nin artık bir ihtiyaca dönüştüğünü söylemek mümkün müdür?

Günümüz üretim yapan işletmelerimize baktığımız zaman aslında daha birçoğu ısrarla excel ile üretim dahil süreçlerini excel ile yönetmektedir. Excel de doğru bir seçimdir ancak veri büyüdükçe (işletme büyüdükçe) olan yönetimsizlik ve raporlama eksikliği riskli bir ortam oluşturmaktadır. Ayrıca her çalışanın kendi excelini firmaya adapte etmesi dolayısıyla da sürdürülebilir bir yönetim oluşmaması maalesef şirketlerimizi ileriye değil, olduğu yer de saymaya ya da ve üzülerek geriye götürdüğü aşikardır.

Tüm süreçlerinizi tek bir platformda takip edebileceğiniz bir yapı günümüzde olmazsa olmazdır.

Üretimde yazılım ve Login ERP?

Tam zamanında üretim (JIT), Sonsuz varyasyonda üretim yapan firmalar için Ürün Konfigüratörü, Sonlu Kapasite Planlama, İleri Çizelgeleme gibi süreçlere ek olarak operasyonel maliyetlerin dahil edilerek fiili maliyete ulaşılması da ERP Yazılımları ile mümkün olmaktadır. Ayrıca operasyon bazlı izlenebilirlik, stok yönetiminde License Plating, makinaların bakım ve onarım süreçlerinin ERP ile yönetiliyor olması da gerek takip, gerek maliyet tasarrufları açısından ERP yazılımı kullanmanın avantajlarından bazılarıdır. Login ERP ile ister siparişe dayalı üretim olsun (MTO), ister stoğa üretim (MTS) ve tedarik zinciri yönetimi olsun ilgili tüm süreçlerinizi tek bir platformda takip edebileceğiniz bir yapı olanağı sağlamaktadır. Eşsiz Üretim ve Lojistik Yönetimi kabiliyetlerine ek olarak üretime ve lojistiğe özel olarak Login Smart El Terminali Sistemi ile de müşterilerinin performansının arttırılmasına katkı sağlamaktadır.

Doğru zamanlarda doğru kararlar için…

Sermaye, makina, insan, zaman, mekân gibi tüm kaynakların bütünleşik bir yapıda yönetilmesine, bir işletmede olabilecek tüm işlemlerin raporlanabilir bilgiye dönüştürülmesine olanak sağlayan çözümleri ile Login karar destek sistemlerinin alt yapısını sunmaktadır. “Doğru zamanlarda doğru kararlar için…” tüm kademelerdeki tüm yöneticilerin yetkili oldukları işletme yapısına gerçek zamanlı erişmesine olmasına olanak tanımaktadır.

Login ERP Ürün Konfigüratörü?

Sektör bağımsız ve Türkiye’de benzeri olmayan Ürün Konfigüratörü çözümü ile yüz binlerce farklı koddan oluşan mamul stoklarınızı yüzlere indirebilir, (renk, boyut, form vb.) değişkenlerinizi bir kez tanımlayarak tüm bilginizi dinamik olarak yönetebilirsiniz. Varyant yapılarından farklı olarak yeni bir model kodu yaratmak için on binlerce kod ve statik ürün ağacı tanımlamak yerine sadece birkaç dakikanızı alacak değişkenleri düzenlemek yeterli olacaktır. Ürün ağaçlarının dinamik ve ilişkisel yapısı ile örneğin her hangi bir müşteri için ürününüzü daralttığınızda, üründe kullanılan alt bileşen cam rafın satın alma siparişinin otomatik olarak daraltılmış ölçü ile yaratılmasını sağlar.

Her iki tarafı izleyen ve takip eden 3. bir gözün olması projenin yönetimi açısından çok önemlidir.

ERP projesinin hayata geçirilmesindeki en büyük problem nedir? Ve Login bu probleme nasıl bir çözüm sunuyor?

ERP projelerin hayata geçirilmesindeki en büyük problemin yazılım üreticisi firma ile müşterinin iletişim kaynaklı yaşadığı anlaşmazlıklar olduğunu düşünüyorum. Projeye bir nevi dalış yapan her iki tarafı izleyen ve takip eden 3. bir gözün olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. İş geliştirme departmanı olarak bu konuya yaklaşık 2 yıldır çok önem vermekteyiz ve başarılı proje yönetimimizi neredeyse %100 seviyesine getirmenin haklı mutluluğunu yaşamaktayız. Projelerimizde karşılaştığımız kullanıcı dirençlerini de tamamen sıkı bir iletişim ile aşmakta ve her iki tarafın da hevesli ve tam motive projeyi canlıya almasını sağlamaktayız.

En kritik şey ise sadece gülmektir 🙂

Kıymetli vaktinizi ayırdığınız ve okuduğunuz için teşekkür ederim.

Faydalı olması dileğiyle,

Saygılarımla,

Ahmet Savaş Göktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir