Değişen Dünyanın Etkileri-3

Herkese merhaba 🙂 Umarım bu zorlu günlerde iyisinizdir. Kendinize çok iyi bakın ve evde kalmaya çalışın 🙂

Dünyanın giderek daha da dijitalleştiğini açıkça görüyoruz. Mckinsey raporunda mevcut teknolojilerin, dünya çapında işlerin %50 otomasyonla yapılmasına olanak nitelikte olduğunu fakat Türkiye’de her 10 meslekten 6 sının %30 oranında otomatize edilebilir durumda olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte otomasyon ve dijitalleşmenin etkisiyle 7.6 milyon iş kaybolarak yeni işlere dönüşebileceğini ve 2030 yılına kadar 8.9 milyon yeni iş alanı oluşturulacağı gösteriyor. Aynı zamanda yeni teknolojiyle ilgili 1.8 milyon iş alanı açılacağı bekleniyor.

Buradaki asıl olay sadece işimizi yapmakla bitmiyor,edindiğimiz bilgileri ve tecrübeleri insan ilişkisiyle harmanlamamız, girişimci ve çevreyle uyumlu olmamız gerekiyor.

Peki,insan sağlığı açısından bakacak olursak ne gibi faktörleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor bunlara göz atalım.İleride sporun en önemli sektörlerden biri olacağından da bahsediliyor. Günümüz insanı her yere olabildiğince araçlarıyla gidiyor ve çoğu insan iş ve ders yoğunluğu derken spordan uzak kalıyor. Bu olayın benzeri  Wall-E çizgi filminde de  anlatılıyordu uzay gemisinde  sürekli hareketsiz kalanlar doğduklarından itibaren olacak şekilde ve obezite ile savaşıyorlar.

“İlerde düzenli egzersiz yaptırabilecek teknolojiler üreten şirketler muhtemelen milyonlarca kazanan futbolculardan daha fazla kazanacaklar.” diyor Nevzat Aydın.

Benim görüşüme göre belki de kurduğumuz hayaller ileride herkes için çok daha ulaşılabilir olacak bunun için her zaman kendi gerçek potansiyelimizi bilmeliyiz ve sınırları zorlamalıyız.

Umut Soylu

Endüstri Mühendisliği(2019-2024)

Marmara Üniversitesi