FED Faizinin Dolar Üzerindeki Etkisi

Herkese Merhaba 🙂

Yazıma başlamadan önce umarım bu zorlu günlerde iyisinizdir 🙂 Kendinize çok dikkat edin 🙂

4 Mart’da FED faizleri 0,98‘e kadar düşürdü sonraki tarihlerde 0-0,25 arasını görmüş bulunmakta. En son 2008 krizinde 0’ları görüştü.Peki,FED faizleri indirmesine rağmen neden dolar üzerinde bir düşüş görünmemekte ?

Corona virüsündeki belirsizlik ve aynı zamanda piyasalardaki tedirginlik devam ettiği için salgın hakkında olumlu haber gelmedikçe dolar üzerinde bir düşüş beklenmesi zor gibi gözüküyor.Aslında bu olaya şöyle de diyebiliriz insanlar şuan parayı değil belirsizliği fiyatlıyor.

Bu olayı güzel bir örnekle açıklayarak zihninizi berraklaştırayım 🙂

Diyelim ki öğrencisiniz, bir sınava girdiniz, bu sınav aynı zamanda mezuniyetinize de etki edecek son sınav olsun, ancak sınavın sonucu bir türlü açıklanmıyor.Şimdi bu durumda ne yaparsınız ? Nasıl bir durum var ortada ? Geçtim mi kaldım mı durumu var değil mi ? Geçtiyseniz sorun yok tamamdır ama kaldıysanız ve eğer ders de diyelim dönemlik bir ders ise en az yarım dönem demek bu da değil mi? Dolayısıyla ilerleme şansınız yok sonuç açıklanmadığı için ya tekrar dersi alacaksınız ya da mezun olup okuldan gideceksiniz.

Yani demek istediğim şu şekilde :

Belirsizlik durumunda siz ne yapacağınıza ve nasıl yapacağınıza karar vermekte zorlanır bir durumdasınız ve dolayısıyla da sağlıklı karar almakta da zorlanıyorsunuz haliyle değil mi bu durumda ?

Tabi bu söylediklerim bir kaç etken etrafında söylüyorum çünkü ekonomide bir çok etken mevcuttur (üretim ,yatırım ,faiz ,enflasyon …) Hepsi birbiriyle bağlantılıdır, yani tek bir noktadan bakmak sağlıklı olmaz.

Mevcut şartlarda da yaşanan durum dolayısıyla şuan dünyada yaşanan sıkıntı dolayısıyla bizi de etkilemekte. İnsanlar belirsizlik etrafında dolandıkları için şu an bir fiyatlama yapmamakta.

Bu yazıyı yazmada fikirlerini çokça aldığım ve yer verdiğim Tolga Demirer‘e ayrıca teşekkür ederim.

Kendinize iyi bakın diğer yazımda görüşmek dileğiyle 🙂

 

 Umut Soylu

Endüstri Mühendisliği(2019-2024)

Marmara Üniversitesi